Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall tillhandahålla vård- och omsorgstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 458 113 | 432 634 | 405 361 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 139 | 35 659 | 20 285 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 44 916 | 38 312 | 21 196 |
| Årets resultat (tkr) | 35 602 | 30 337 | 16 799 |
| Summa tillgångar (tkr) | 245 739 | 206 413 | 176 497 |
| Antal anställda | 522 | 490 | 498 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 458 113 | 432 634 | 405 361 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 139 | 35 659 | 20 285 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 44 916 | 38 312 | 21 196 |
| Årets resultat (tkr) | 35 602 | 30 337 | 16 799 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 14 164 | 15 398 | 15 304 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 231 574 | 191 015 | 161 193 |
| Tillgångar (tkr) | 245 739 | 206 413 | 176 497 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 184 872 | 149 271 | 118 934 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 60 866 | 57 143 | 57 563 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 245 739 | 206 413 | 176 497 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 094 | 1 919 | 1 549 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 187 360 | 175 370 | 165 184 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 70 910 | 66 228 | 62 572 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 522 | 490 | 498 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 878 | 883 | 814 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 499 | 497 | 460 |
| Vinstmarginal | 9.2% | 8.2% | 5.0% |
| Soliditet | 75.2% | 72.3% | 67.4% |
| Kassalikviditet | 380.5% | 334.3% | 280.0% |
Kavat Vård AB ingår i en koncern med 9 bolag. Moderbolag är Orusthälsan AB och koncernmoderbolag är Svenska Rehabiliterings Sjukhus AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2023-12.
Bolaget skall tillhandahålla vård- och omsorgstjänster samt därmed förenlig verksamhet.